I'am a fan boy of quality too.

by Oguz Koroglu 11. December 2011 10:52

Son zamanlarda bana çalışma arkadaşlarım ve internetten aynı sorunun bir çok türevi geliyor. Kısaca sordukları şey "Hangi Platform?". Kimi platform hakkında ders alacak hangisini seçeceğini soruyor, kimi bir ürün geliştirecek hangisinde başlamak daha doğru olur onu merak ediyor.

Öcelikle vizyon sahibi bir proje geliştiriyorsanız, onun her platformda olması gerekir zaten. Hemen twitter örneğine bakalım. Çok güzel bir web siteleri var, her cihaz browser ile bu web sitesine girebilir ve kullanıcısıda tweetlerini burdan gönderebilir. Ama twitter'a bu yetmemiş olacak ki iPad ve iPhone için bir IOS, Windows Phone 7 için bir Silverlight ve Android yüklü telefonlar için de ayrı twitter uygulamarı geliştirmiş. Bunlar dışındada bir sürü twitter clientı var, hatta Windows Vista ve Windows 7 Desktop gadgetlar bile var. Ben de kendi Windows Phone 7 telefonumda bu twitter uygulamasını kullanıyorum, hiç web adresine gitmiyorum. Bu bir vizyondur, bir kalitedir arkadaşlar.

"Bir uyglama yazıyım heryerde çalışsın, bir taşta kuş katliamı olsun" demek vizyonsuzluktur, kalitesizliktir. Böyle bir şey zaten bilgisayarlar var olduğundan beri mümkün olmadı, olmayacaktır. Biz yazılımcılarda uzmanı olduğumuz platformun gerçekten uzmanı olmalıyız ki, bir araya geldiğimizde kaliteli bir ürün geliştirelim. Apple hayranlarından biri twitterında "I'm not a fan boy of Apple, i'am a fan boy of quality" yazmış. Saygı duydum, ya siz?

Tags: , , , , , ,

Life

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading


Powered by BlogEngine.NET 2.0.0.36
Theme by Mads Kristensen | Modified by Mooglegiant | Some Development Modifications by Oðuz Köroðlu

codeplex projects

VMBase WinRT
vmbase.codeplex.com/

Real Square
realsquare.codeplex.com/

Silver Designer
silverdesigner.codeplex.com/ 

WPF Multitouch CMS
wpfmultitouchcms.codeplex.com/

MongoDB Backup and Restore Manager
mongobackup.codeplex.com/

Bounce Ball
bounceball.codeplex.com/

Cloud Wallet
cloudwallet.codeplex.com/

Windows Mobile 6 Calculator
wm6calculator.codeplex.com/

AI4CAD-3D
ai4cad3d.codeplex.com/

LAM-Local Area Messaging
lam.codeplex.com/

Right Click Calculator
rightclickcalculator.codeplex.com/

WPF Hex Editor
wpfhexeditor.codeplex.com/

Get Paint.NET!

Month List